Cam üzerine fiziksel vektör şeması çizen bir adamın portresi
Druck- und Zugkräfte

Diş hatalarına karşı kullanılan diş teli

Şekil 7 
Diş hatalarının giderilmesinde kullanılan diş teli.


Dıştan bacağa sabit olarak bağlanmış olan bacak ekspanderi

Şekil 8 
Dıştan bacağa sabit olarak bağlanmış olan bacak ekspanderi.


İmplante edilebilir cilt ekspanderi

Şekil 9 
İmplantasyon için cilt ekspanderi.


Bir tarafında meme ucu olmayan ve yara izli kadın göğsü

Şekil 10 
Kanser nedeniyle alınan göğüs yerine implante edilen cilt ekspanderi.


Burun kısmında çıkıntısı olan erkek yüzü

Şekil 11 
İmplante edilen cilt ekspanderi ile yüz ameliyatı hazırlığında cilt yetiştirme.

Baskı ve çekme kuvvetleri uygulayarak yapılan medikal vücut değişiklikleri

Vücut bölümlerinin düzeltilmesi için tıp, hem doğal (3.1) hem de spesyal ekspander (3.2) tarafından uygulanan mekanik baskı ve çekme kuvvetlerinden faydalanır.

  • Doğal baskı kuvvetlerinin ortopedik olarak etkili şekilde kullanılmasına ayak ortopedisi örneği gösterilebilir. Bu uygulamalarda uzman doktor, hastanın vücut ağırlığı tarafından ayağa uygulanan baskı ağırlığını kullanır ve aynı zamanda ayakkabı içine koyacağı protez ile ayağın sağlıklı şekle dönüşmesini sağlar.
  • Spesyal medikal germe ve çekme aparatları (ekstender, ekspander) birçok medikal disiplinlerde kullanılır. Burada harici ve dahili (implantlar) ekspanderlerden bahsedilir.
    • Harici ekspanderler ortopedik germe aletleri olup, dıştan sürekli veya geçici olarak vücuda bağlanır. Esempi di expander esterni rimovibili in ogni momento sono apparecchi dentali fissi per la correzione di difetti legati alla dentatura o alla posizione della mascella (Fig. 7).

      Vücut ile sabit şekilde bağlanmış olan harici ekspanderler örneğin uzuv uzatmalarında kullanılır. Bu aletler dış taraftan ekstremitenin olduğu bölüme (örneğin kısa veya eğri bacağa) takılır ve kemiğe civata ile sabitlenir. Kemik, kaslar ve yumuşak doku bölümleri büyüme gösterir ve şeklini değiştirir (Şekil 8).
    • Implantat uygulaması ile vücuda bağlanan ekspanderler örneğin rekonstrüksiyon cerrahisinde, göğüs rekonstrüksiyonunda kullanılır (örneğin göğüs kanseri nedeniyle bir göğsün alınmasında). Açıklanan bu durumda ekspanderler hacimleri büyütülebilen plastik yastıklar olup hastanın cildi altına entegre edilir. Birkaç ay boyunca entegre edilen bu ekspander sayesinde içden sürekli olarak uygulanan baskı sayesinde tekrar büyür ve bir boşluk oluşturur. Sonra bu ekspander çıkarıldıktan (Şekil 9) sonra, alınmış olan göğüs dokusunun yerine silikon malzemesinden üretilmiş kalıcı bir implantat yerleştirilir (Şekil 10). İmplante edilmiş cilt ekspanderinin uygun bir bölüme (örneğin yüze) entegre edilmesi ile vücudun fazlalık cilt dokusu kazanılabilir, kazanılan bu ek cilt dokusu başka bir yere ameliyat ile yerleştirilebilir. Yerleştirilen bu cilt dokusu, diğer donörlerden alınan yabancı dokunun aksine vücuda ait olduğundan vücudun dışarı atması sözkonusu değildir (Şedkil 11).
PeniMaster ürün ailesine ait penis ekspanderi
Şekil 6a
PeniMaster ürün ailesine ait penis ekspanderi.
Ucunda ağırlık bulunan penis
Şekil 6b
Kullanıcıların penis büyütmek için kendi kendilerine geliştirdikleri ekspanderlerde önemli güvenlik ve konfor özellikleri yoktur.