PeniMaster penis ekspanderi pratik olarak her erkek için uygundur

Doğuştan gelen ve sonradan oluşan penis eğriliği (Peyronie)

Doğuştan gelen penis eğriliği (penis deviasyonu)

Ereksiyon halindeki penisin tam düzgün olmadığı az veya çok eğri olduğu normal bir durumdur. İdrar kanalı ve süngerimsi dokunun oluşum bozukluğu (hipospadi) söz konusu değilse penis eğriliğinin sebebi hamilelikteki geçici testosteron eksikliğinden kaynaklanır. 

Hafif bir penis eğriliği cinsel birleşmede erkek için herhangi bir sorun oluşturmaz. Buna rağmen özellikle penisin aşağıya veya yana doğru eğri olduğu vakalarda estetik veya psikolojik sebeplerden dolayı penisin düzleştirilmesi erkek tarafından arzu edilebilir. Buna karşın penisin normal sınırlar içinde yukarı doğru eğri olması erkeklik gücünü simgelediğinden istenilen bir durum olabilir, zira düz penise karşın yukarı doğru eğik olan bir penis aynı ereksiyon açısında, sübjektif olarak daha dik açılı bir ereksiyon pozisyonu olarak algılanabilir.

Penis eğrilik açısı 30 dereceden fazla olduğunda penisin vajina içine girmesi zorlaşır ve cinsel birleşmede kadının ağrı çekmesine sebep olabilir. Penisin daha yukarıda açıklanan açıdan daha fazla eğri olduğuu vakalarda penetrasyon mümkün olmaz ve ilgili kişinin normal cinsel birleşmeden vazgeçmesini gerektirir. Bu tür ağır derecedeki penis deviasyonu ameliyat edilerek düzleştirilir, bu ameliyat yönteminde nispeten fazla miktardaki doku peniste tolere edilebilir bir kayıp ile alınır (Nespit yöntemi)

Sonradan gelişen (edinsel) penis eğriliği (Peyronie / Induratio penis plastica)

Hastalığı ilk kez tanımlayan doktorun adı altında tanınan Peyronie, penis dokusunun değişimi (endürasyon penis plastica, IPP olarak da tanımlanır) sonucunda penis aşırı derecede eğrilir veya azami 90 derece açı ile deforme olabilir, bunun sonucunda ise ereksiyon esnasında ağrı, ereksiyon bozukluğu veya penis başının hassaslığını kaybetmesi gibi şikayetler oluşur. Aynı zamanda penis önemli boyutta kısalabilir.

Peyronie, muhtemelen süngerimsi doku ve penis cildinin altında yer alan tunica dokusu arasında oluşan iltihaplanma nedeniyle plak şeklinde bağ dokusunun oluşmasıdır. Peyronie hastalığı 20 ila 80 yaşları arasında oluşur ve bu hastalık, doğuştan gelen penis eğriliği (yukarıya bakınız) ile karıştırılmamalıdır.


Tedavi olanakları

İlaçlar ile yapılan ilaç tedavisi veya fizik tedavi yöntemleri (ışınlama, ültrason, lazer) her zaman istenilen semptomatik iyileşmeyi veya tedavi sonucunu gerçekleştirmemektedir.

Aşırı derecede plak oluşmasından kaynaklanan penis eğriliğinin tedavi edilmesi için çeşitli ameliyat metotları mevcuttur. Burada en yaygın ameliyat yöntemi, plak oluşan tarafın karşı tarafından sağlıklı dokunun alındığı yöntemdir, fakat bu yöntemde (Nesbit yöntemi) penis kısalmaktadır. Çok daha zahmetli bir yöntem olan diğer ameliyat yönteminde ise plak alınır ve yerine vücuttan sağlıklı doku veya kolaj yerleştirilir. Son olanak olarak süngerimsi doku yerine implant yerleştirme uygulaması yapılır.


Doğuştan gelen ve sonradan oluşan penis eğriliğinde PeniMasterkullanımı

PeniMaster ve PeniMaster PRO penis ekspanderi, penis eğriliğinin genelde daha yumuşak bir eğrilikte olmasına yardımcı olur.

Penimaster aleti Peyronie hastalığının başlangıç evresinde kullanıldığında hastalığın ilerlemesini durdurabilir. Peyronie veya doğuştan gelen penis deviasyonunun cerrahi yöntemle tedavi edilmesi öncesinde ekspander kullanımı, mevcut eğriliğin düzleştirilmesine yardımcı olabilir ve böylece ameliyat uygulamasında penisten daha az sağlıklı doku alınır ve bunun sonucunda penis boyu daha az kısalmış olur. Aynı zamanda ekspander, retraktif yara izi iyileşme prosesinin olumsuz etkisini yok edebilir ve ameliyat sonunda elde edilen sonucun kalıcı olmasına yardımcı olabilir.

British Journal of Urology merkezinde test edilmiş klinik araştırma: PeniMaster, PRO Peyronie hastalığının tedavisinde (penis eğriliği) güvenilir ve etkilidir - Cihaz ameliyata alternatif olarak kullanılabilir

Önce ve sonra fotoğraf PeniMaster PRO Peyronie

PeniMaster PRO ile tedaviden önce Peyronie'nin penisi

PeniMaster PRO ile üç ay sonra ilaveten veya başka tedavi olmadan

Klinik çalışma PeniMaster PRO hakkında daha fazla bilgi

Aşağı sarkan kırmızı ipli kurşun

Penis düzleştirme ameliyatları

Penis düzleştirme ameliyatında kesi tekniği

Şekil 1
Hastalık derecesindeki ekstrem penis eğriliğinde (Peyroni) penisin bir tarafında doku birikmeleri (yarım daire şeklinde) oluşur ve diğer taraf bu nedenle tam ereksiyon durumuna geçemez. Cerrah daha az doku bulunan tarafta penis bir parçasını (üçgen şekilde) keser ve burayı tekrar dikerek birleştirir. Penis bu işlemden sonra düzelir fakat aynı zamanda oldukça kısalır (birden fazla santimetre).

PeniMaster PRO British Journal of Urology Study Peyronie Disease

PeniMaster PRO: British Journal of Urology (BJUI)
Volume123, Issue 4, i-v, 557-739, April 2019

PeniMaster PRO - Uro News - Peyronie - IPP

PeniMaster PRO: Uro-News
4/2019, Jg. 23, Nr. 4, S. 8