Cam üzerine fiziksel vektör şeması çizen bir adamın portresi
Vücut şekillendirme için olan germe aletlerinin kullanım alanları
  • Vücut, uzun süreli olarak uygulanan baskı ve çekme kuvvetlerine uyum sağlar
  • Bunun için yeni vücut dokusu oluşturulur
  • Kültürel, şekilsel kozmetik ve tıbbi amaçları için kullanım

Hamile kadının yandan görünüşü

Şekil 3 
Hamilelikte iç genleşme nedeniyle doğal cilt büyümesi.


Vücudunda takı ve dudağında tabak olan mursi savaşçısı

Şekil 4 
Mursi savaşçılarında takı ekspanderi ile yumuşak dokuların büyütülmesi.


Takı ekspanderi sayesinde boynu uzayan zürafa boyunlu kadın

Şekil 5 
Güzellik ideali olarak kemik, kas ve yumuşak dokuların büyümesini teşvik etme.

Vücut şekillendirme için olan germe aletlerinin kullanım alanları

İnsan organizması uzun süre etki eden mekanik baskı ve çekme kuvvetlerine, ilgili bölgede değişiklikler oluşturarak tepki verir. Bir vücut bölümünün şeklini veya boyutunu değiştirebilmesi için ilgili bölgede yeni vücut hücreleri oluşarak ilgili bölümü tamamlamalıdır (Örnek: Ekspander ile penis büyütme ve düzeltme, Şekil 1 ve 2). Bu demektir ki vücut bölümünün büyümesi gerçekleşir ve tedaviden sonra da kalıcı olur.


Baskı ve çekme kuvvetleri ile doğal vücut değişiklikleri elde etme

Çekme kuvveti sayesinde bir vücut bölümünün doğal olarak uzadığı kadın göğüslerinin ilerleyen yaşlarda aldığı şekii örneği ile gösterilebilir. Yerçekimi kuvvetinin sürekli olarak göğüs dokusuna etki etmesi sonucunda göğüs şeklini ve boyunu değiştirir ("sarkık göğüsler"). Aynı durum yüz çehresinin ilerleyen yaşlarda aldığı şekil ile de gösterilebilir: Gözyaşı torbası veya çene bölümünün gittikçe sarkması genellikle, vücudun hücre dokusu üzerine dıştan etki eden kuvvetlerden ve vücudun bu kuvvetlere verdiği tepkiden kaynaklanmaktadır. 

Cildin baskı kuvvetleri sonucunda doğal olarak büyümesine hamilelik gösterilebilir (Şekil 3). Hamile kadının karın bölgesi cildi, içeriden fötusun (cenin) karın üzerine yaptığı baskı nedeniyle büyür. Bebek aynen bir içteki "ekspander" gibi görev yapar ve cildi genleştirir ve büyümesini teşvik eder. Karın cildi yeni oluşan cilt dokusu nedeniyle genellikle doğumdan sonra da kalıcı olarak büyür ve bu nedenle hamilelik öncesine göre daha sarkık görünür.


Baskı ve çekme kuvvetleri uygulayarak yapılan kültürel vücut değişiklikleri

Vücudu genleşme veya germe momentleri ile kalıcı olarak değiştirme olanakları, insanlık tarafından binlerce yıl öncesinden beri kültürel amaçlı olarak kullanılmaktadır. Güney Etiopya’daki savaşçı kabileler Mursi ve Surma kalıcı olarak taktıkları takılar ile, dudak ve kulaklardaki yumuşak dokunun deformasyona uğramasını sağlarlar. Taktıkları nispeten büyük ölçülü bu takılar aynı bir ekspander görevini görürler (Şekil 4). "Zürafa boyunlu kadınlar" olarak bilinen Mae Hong Son (Tayland) halkı ünlerini uzatılmış boyun omuriliğinden alırlar. Boyun bölgesinin uzatılmasını kalıcı ve sürekli olarak taktıkları boyun halkaları ile erişilir ve bu halkalar başı omuzlardan dışa bastırır (Şekil 5).

Ekspander ile penis büyütme

PeniMaster sayesinde hücrelerde uzunluk ve çevre (kalınlık) bakımdan büyüme
Şekil 1
Modern penis ekspanderleri, aylar boyunca süren tedavi çerçevesinde ve günde birden fazla saat 200–1200 gram arasında, penisin uzunlaması yönüne kuvvet uygulanır. Vücut bu yüke penisde yeni hücreler oluşturarak yanıt verir. Vücut hücreleri üç boyutlu olarak çoğaldıklarından penisin hem uzunluğu hem de kalınlığı artar (yeni hücreler pembe renkli olarak gösterilmiştir).

Ekspander ile penis düzeltme

Penisin PeniMaster ile düzleştirilmesine ilişkin fonksiyon şeması
Şekil 2
Normal (hastalık derecesinde olmayan) bir penis eğriliği, penisin karşı tarafında eşit olmayan hücre sayısından kaynaklanmaktadır. Daha az hücre sayısına sahip bu taraf (resimde sol taraftır) daha kısadır, böylece ereksiyon durumunda penis eğrilir. Penisin ekspander ile gerilmesi sonucunda daha az hücre bulunan taraf daha fazla yük altında kalır, bunun sonucunda o bölgede fazla hücre bulunan tarafa kıyasla çok daha hızlı şekilde yeni hücreler (pembe renkli olarak gösterilmiştir) oluşur. Böylece penisdeki eğrilik yumuşatılır.